Bells Palsy Treatment and Surgery Beverly Hills

فلج بل

فلج بل یکی از دلایلی است که در ایالات متحده باعث فلج و از کار افتادگی صورت می شود. این بیماری اختلال در عصب هایی است که حرکت ماهیچه های صورت را کنترل می کنند. فلج بل شامل هرگونه فلج صورت می شود که هیچ ارتباطی با تومور, ضربه و آسیب دیدگی و التهاب غده بزاق ندارد.

Bell's palsy


دکتر عزیززاده یکی از پرطرفدارترین جراحان در زمینه جراحی فلج بل و فلج صورت است او در زمینه جراحی پلاستیک صورت و جراحی بازسازی صورت و همچنین سر و گردن آموزش دیده است و همه اینها باعث بیشتر شدن علم و آگاهی اش در زمینه عملکرد عصب های صورت و زیبائی شناسی صورت شده است. تعداد پزشکانی که این جراحی ها را در ایالات متحده انجام می دهند بسیار کم است. در حالی که سایر پزشکان به بیماران می گویند هیچ راهی برای درمان آنها وجود ندارد دکتر عزیززاده این جراحی ها را برای آنها انجام می دهد.


فلج بل چیست؟

فلج بل یک نوع فلج وضعف در ماهیچه های یک قسمت از صورت است. صورت به دلیل آسیب دیدن اعصابی که حرکت را کنترل می کنند فلج می شود. معمولا فلج صورت که در نتیجه فلج بل است ناگهانی ایجاد می شود.

بیمارانی که به فلج بل مبتلا هستند به سه دسته تقسیم می شوند:

 1. 85% افراد مبتلا به فلج بل, بدون به جا ماندن بدشکلی یا مشکلی کاملا بهبود پیدا می کنند.
 2. 10% افراد مبتلا به فلج بل, با کمی سستی در قسمتی از صورتشان و سینکینسیس کاملا بهبود پیدا می کنند.
 3. 5% افراد مبتلا به فلج بل, کاملا صورتشان فلج می شود و دچار سینکینسیس خواهند بود.


دلایل ایجاد فلج بل چیست؟

نتایج نشان میدهد که فلج بل زمانی ایجاد می شود که عصب صورت ورم می کند و اساسا قابلیت عصب در انتقال پیام به مغز از بین می رود.غالبا دلیل اصلی این ورم کردن نامشخص است اما گمان می رود به دلیل ویروس تب خال باشد. فلج بل معمولا به سرعت اتفاق می افتد و اغلب بیمارانی که از این بیماری رنج می برند به سرعت این اتفاق برایشان رخ می دهد و به سرعت صورتشان فلج می شود.

بیشتر در بیمارانی دیده می شود که حامله اند یا سابقه این بیماری در خانواده آنها وجود دارد.
 
نشانه های فلج بل چیست؟

از آنجائی که اعصاب صورت بسیار پیچیده هستند و بسیاری از عملکردها را کنترل می کنند، آسیب دیدن آنها باعث می شود مشکلات زیادی ایجاد شود. نشانه های فلج بل در بین بیماران مختلف متفاوت است و شدت آن از کمی سستی شروع می شود تا فلج کامل. صورت شما ممکن است کمی حالت سفت شدگی پیدا کند یا به یک طرف کشیده شود. سایر نشانه ها عبارتند از:

 • سستی
 • فلج در یک طرف صورت
 • ناتوانی در خندیدن یا انجام حرکات صورت
 • افتادگی پلک ها یا گوشه دهان
 • ناتوانی در بستن چشم ها
 • افتادگی به علت عدم کنترل در ماهیچه های صورت
 • ناتوانی در خوردن و آشامیدن
 • خشکی چشم و دهان
 • اختلال چشایی
 • اشک زیاد در یک چشم
Bell's palsy symptoms


نشانه های فلج بل

معمولا نشانه ها ناگهانی بروز داده می شوند و در عرض 48 ساعت به بیشتر حد خود می رسند و منجر به اختلال در اعضاء صورت می شوند.

فلج بل چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر در صورت خود احساس فلج می کنید می بایست حتما معاینه شوید. به اورژانس مراجعه کنید. پزشک اورژانس یک سری آزمایشات را برای شما انجام می دهد تا مطمئن شود آیا ویروس باعث این فلج بوده یا خیر. هرچند بسیاری از پزشکان دانش کافی در مورد فلج صورت و فلج بل ندارند. شما می بایست به یک متخصص ENT یا متخصص عصب های صورت مراجعه نمائید. متخصص عصب بل آزمایشات زیر را برای شما انجام خواهد داد تا دلیل فلج را تشخیص دهد.

 • بررسی کامل بینی، دماغ و گلو تا اطمینان حاصل کند که عفونتی درون گوش رخ نداده باشد یا شواهدی مبنی بر وجود تومور درسر یا گردن وجود دارد یا نه.
 • آزمایشات کامل عصب ها
 • انجام تست شنوائی تا اطمینان حاصل کند که آسیبی به گوش درونی یا قابلیت شنوانی وارد نشده باشد

درمان فلج بل چیست؟

بسته به نشانه های بیمار و مدت زمان فلج درمان فلج بل برای بیماران مختلف متفاوت است. اگر به فلج بل مبتلا شده اید می بایست هرچه سریع تر برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید و پیش از آغاز درمان می بایست سایر دلایل فلج صورت مانند تومور یا ضایعه رد شده باشد. فلج بل را می بایست به سرعت با مصرف دز بالای استروئید و داروهای ضد ویروس (Famvir و Valtrex ) درمان کرد. پس از درمان اولیه به مدت یک سال بیمار می بایست تحت درمان دکتر عزیززاده باشد.

تزریق بوتاکس یکی از موثرترین روش ها برای درمان فلج بل و سینکینسیس است. بوتاکس باعث ریلکس شدن حرکات ناخواسته سمت نرمال صورت می شود. دکتر عزیززاده از بوتاکس برای ترمیم حرکات ناخواسته صورت استفاده می کند و به این وسیله حرکات صورت را قرینه می کند و نشانه های فلج صورت را کاهش می دهد.

Botox for Bell's palsy

بوتاکس برای درمان فلج بل

دکتر عزیزاده علاوه بر درمان فلج بل به دنبال این است که اطمینان حاصل کند که از بینایی تضعیف شده بیمار نیز حفاظت می شود. فلج بل می تواند منجر به ایجاد اختلال در پلک زدن طبیعی و در نتیجه باعث خشک شدن چشم و خارش آن شود. دکتر عزیززاده به بیماران توصیه می کند چشم را مرطوب نگاه دارند تا از آسیب دیدن چشم و همینطوراز دست رفتن بینائی جلوگیری شود.

از بیمارانی که حامله اند و از فلج بل رنج می برند مراقبت های ویژه ای باید انجام شود و تصمیماتی که برای درمان این بیماران گرفته می شود باید با مشاوره یک OB/GYN باشد.

سینکینسیس چیست؟

بیمارانی که به فلج بل مبتلا هستند کمی سینکینسیس دارند و این زمانی رخ می دهد که عصب آسیب دیده در منطقه اشتباهی از صورت رشد پیدا می کند و باعث می شود پاسخ ماهیچه به مسیر اشتباهی برود. برای مثال، زمانی که بیمار سعی می کند بخندد یا بجوید چشم هایش بسته می شود یا زمانی که سعی می کند چشم هایش راببندد دهانش حرکت می کند.

فلج بل و فلج صورت
 
درک تفاوت میان فلج بل و فلج صورت از اهمیت بسزائی برخوردار است. فلج صورت یک اصطلاح کلی است که برای همه بیمارانی استفاده می شود که در صورتشان ضعف دارند این ضعف شامل فلج بل هم می شود. درواقع این فلج زیر مجموعه فلج صورت است که در نتیجه یک ویروس است. بنابراین همه بیمارانی که مبتلا به فلج صورت هستند فلج بل ندارند.

اگر خود شما یا یکی از آشنایان شما دچار فلج ناگهانی در صورتش شد، لطفا با مطب دکتر عزیزاده تماس حاصل فرمائید و بی درنگ اولین وقت ویزیت را تعیین کنید. دکتر عزیززاده متخصص بنام و جراح فلج صورت در لس آنجلس است. تخصص ایشان در این گونه بیماری ها باعث شده ایشان بیماران زیادی از سراسر کشور داشته باشند. ایشان نویسنده چندین کتاب در زمینه جراحی فلج صورت و روش های بازسازی است .

877-530-4623
Babak Azizzadeh, M.D., F.A.C.S.
9401 Wilshire Blvd, Suite 650 Beverly Hills, California 90212
E-mail us: info@facialplastics.info